Fundacja HaszczePaszcze | Ogólnopolska inicjatywa pomocy psom rasy siberian husky

Statut

Statut fundacji HaszczePaszcze

§1 Postanowienia ogólne

  1. HaszczePaszcze, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez Renatę Bajszczak, zwaną dalej Fundatorem, na podstawie oświadczenia o ustanowieniu fundacji złożonego w dniu 18 lutego 2019 r. przed Alicją Piątek emerytowanym notariuszem, zastępcą Mileny Kustra – notariusza w Warszawie, w Kancelarii Notarialnej w Warszawie, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. Z 1991 r. nr 46 poz. 203, z późniejszymi zmianami) oraz niniejszego statutu.
  2. Fundacja posiada osobowość prawną.
  3. Siedzibą Fundacji jest miasto Warszawa.
  4. Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
  5. Dla właściwego realizowania celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
  6. Fundacja dla wykonywania swych zadań statutowych może tworzyć stałe i czasowe placówki terenowe, a także przystępować do innych fundacji, stowarzyszeń, spółek i organizacji gospodarczych, może być członkiem sieci międzynarodowych organizacji o zbliżonych celach, o ile nie narusza to postanowień niniejszego statutu.
  7. Fundacja opiera swoją działalność na pracy społecznej.
  8. Fundacja do realizacji swych zadań może zatrudniać pracowników.
  9. Wolontariusze działają w ramach Fundacji na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r., Nr 96, poz. 873), z późniejszymi zmianami.
  10. Fundacja używa pieczęci z napisem: Fundacja HaszczePaszcze. Fundacja może używać pieczęci z napisem: Fundacja HaszczePaszcze wraz z zaznaczeniem siedziby, numeru rejestrowego fundacji, a także ewentualnego znaku graficznego.
  11. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego (logo).
  12. Fundacja może ustanawiać odznaki, medale, dyplomy, tytuły honorowe, nagrody i wyróżnienia.
  13. Fundator może postanowić o nadaniu osobie fizycznej nie reprezentującej i nie będącej członkiem Fundacji tytuł Honorowego Członka Fundacji w świetle jej szczególnych zasług dla działalności Fundacji i realizacji jej statutowych celów.
  14. Honorowy Członek ma prawo wyrażania swoich opinii, jednak nie korzysta z wynikających ze statutu innych praw przysługującym członkom Zarządu.
  15. Członek honorowy ma obowiązek przestrzegania Statutu i uchwał władz Fundacji.
  16. Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych i fizycznych.
  17. Fundacja jest powołana na czas nieokreślony.
  18. Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Środowiska.

§2 Cele i zasady działania

Celem Fundacji jest:
  1. Ochrona zwierząt poprzez działania na rzecz przestrzegania Ustawy z dn. 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt i propagowania właściwego i humanitarnego traktowania zwierząt.
  2. Przeciwdziałanie wszelkim formom stosowania okrucieństwa i przemocy wobec zwierząt.
  3. Niesienie pomocy zwierzętom skrzywdzonym i porzuconym, zaniedbanym, chorym i kalekim oraz przeprowadzanie ich adopcji.
  4. Wspieranie działań w zakresie zwalczania bezdomności zwierząt.
  5. Kształtowanie w społeczeństwie świadomości konieczności postrzegania prawa zwierząt do ochrony, w tym edukacja dzieci i młodzieży.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
  1. Zwalczanie bezdomności zwierząt poprzez aktywną działalność adopcyjną.
  2. Opiekę i leczenie chorych i bezdomnych zwierząt.
  3. Utrzymywanie i prowadzenie miejsc czasowego pobytu zwierząt(domy tymczasowe), przytulisk i hoteli dla zwierząt.
  4. Podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku znęcania się nad zwierzętami oraz w przypadku porzuconych i bezdomnych zwierząt.
  5. Współdziałanie z właściwymi organami i instytucjami państwowymi w zakresie ścigania winnych okrucieństwa wobec zwierząt .
  6. Propagowanie wiedzy o sposobach ograniczania populacji zwierząt oraz realizacje programu sterylizacji i kastracji, w tym realizowanie gminnych programów sterylizacji i kastracji zwierząt bezpańskich.
  7. Współpraca ze schroniskami dla zwierząt i wszystkimi organizacjami pro zwierzęcymi oraz karmicielami i opiekunami bezdomnych zwierząt.
  8. Współpraca z mediami, Policją, Strażą Miejską, administracją publiczną w zakresie ustaw dotyczących Praw Zwierząt.
  9. Powoływanie inspektorów do spraw ochrony zwierząt, upoważnionych do działania w imieniu Fundacji, która określa zakres ich kompetencji oraz regulamin działania. Inspektor do spraw ochrony zwierząt ma prawo do podejmowania interwencji w przypadku nieprzestrzegania przepisów ustawy o ochronie zwierząt. W zakresie swoich działań Inspektor współpracuje z organami samorządu terytorialnego, Policją i Inspekcją weterynaryjną. O każdej interwencji inspektor informuje Zarząd.
  10. Organizowanie szkoleń dla wolontariuszy.
  11. Promocję i organizację wolontariatu w zakresie ochrony zwierząt.
  12. Współpracę ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi.
  13. Prowadzenie akcji propagandowych za pośrednictwem publikatorów, imprez oraz wydawnictw własnych, kształtujących w społeczeństwie konieczność przestrzegania praw zwierząt.

Działalność wymieniona w §2 jest wyłączną działalnością statutową Fundacji.

Cele Fundacji realizowane są na rzecz ogółu społeczności. Mogą być także realizowane na rzecz określonej grupy podmiotów, pod warunkiem, że grupa ta będzie wyodrębniona ze względu na szczególną sytuację życiową lub materialną w stosunku do społeczeństwa. Dotyczy to w szczególności działalności charytatywnej zmierzającej do poprawy warunków sanitarnych i bytowych zwierząt w ubogich gospodarstwach wiejskich. Fundacja realizuje swoje cele niedochodowo.

§3 Majątek i dochody Fundacji

Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski zadeklarowany i wniesiony przez Fundatora zgodnie z aktem notarialnym jej ustanowienia.

  1. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami polskiego prawa dewizowego.
  2. Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
  3. Dochodami Fundacji są:

    • świadczenia Fundatora
    • darowizny od osób fizycznych i prawnych,
    • spadki i zapisy,
    • dotacje i subwencje,
    • dochody z nawiązek orzekanych przez sądy karne,
    • lokaty kapitałowe, prawa majątkowe Fundacji,
  4. Majątek Fundacji stanowią też środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte w toku jej działalności.
  5. Dochody z darowizn, spadków, zapisów, subwencji mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej. Postanowienia te nie mogą być sprzeczne z celami statutowymi Fundacji.
  6. Osoby fizyczne i prawne, które dokonują na rzecz Fundacji darowizny, dotacji lub subwencji ( jednorazowej lub łącznej) w wysokości co najmniej 1.000 (jednego tysiąca) złotych lub - gdy są to osoby zagraniczne - równowartości 1.000 (jednego tysiąca) EURO uzyskują tytuł sponsora Fundacji, jeśli wyrażą takie życzenie.
  7. Tytuł sponsora Fundacji ma charakter osobisty.
  8. Zakazane jest rozporządzanie majątkiem Fundacji poprzez:

    1. udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
    2. przekazywanie ich majątku na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
    3. wykorzystywanie majątku na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystywanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
    4. zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
  9. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
  10. Fundacje nie prowadzi działalności gospodarczej.

§4 Władze Fundacji

Władzami fundacji są:
  • Zarząd Fundacji
  • Rada Fundacji
Zarząd Fundacji:
  1. Fundator może odwołać każdego członka Rady lub Zarządu w przypadku naruszenia prawa lub działania na szkodę Fundacji.
  2. Fundator powołuje Pierwszy Zarząd w składzie:

    • Renata Bajszczak – Prezes Zarządu,
    • Marta Zgolińska – Członek Zarządu,
    • Iwona Dybkowska – Członek Zarządu.

    Zarząd Fundacji prowadzi sprawy Fundacji i reprezentuje Fundację. Każdy z członków Zarządu Fundacji uprawniony jest do samodzielnej reprezentacji. Każdy członek Zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw Fundacji. Następnych członków Zarządu na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Zarządu, powołuje swą decyzją Rada.

  3. Zarząd Fundacji składa się z jednego do trzech członków, w tym Prezesa.
  4. Członkiem Zarządu nie może być osoba, która była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
  5. Zarząd kieruje działalnością Fundacji.
  6. Zarząd reprezentuje Fundację jednoosobowo.
  7. Mandat członka Zarządu wygasa z chwilą:

    • pisemnego zrzeczenia się funkcji,
    • śmierci,
    • odwołania z pełnionej funkcji.
  8. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności wszystkich członków.
  9. Uchwały Zarządu o likwidacji Fundacji oraz połączeniu z inną fundacją zapadają w obecności wszystkich członków i wymagają jednomyślności.
  10. Fundator pełni funkcję Prezesa Zarządu.
  11. Drugi i następny Zarząd powołuje Rada Fundacji
Rada Fundacji:
  1. Rada Fundacji jest organem kontrolnym i opiniującym Fundacji.
  2. Rada Fundacji składa się z przynajmniej 2 członków. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
  3. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.
  4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady, i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady Fundacji.
  5. Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:

    • dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady,
    • utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
    • śmierci członka.
  6. Nie można łączyć członkostwa w Radzie z członkostwem w Zarządzie.
  7. Członkom Rady nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji.
  8. Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku.
  9. Radę Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie. Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
  10. Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym z inicjatywy Zarządu, bądź na pisemny wniosek Przewodniczącego lub przynajmniej dwóch jej członków dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze.
  11. Nadzwyczajne posiedzenie Rady winno być zwołane nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.
  12. Każdy z członków zwyczajnych Rady dysponuje jednym głosem.
  13. Posiedzeniom Rady prowadzi Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący.

§5 Przepisy końcowe

  1. Fundacja może dla osiągnięcia swoich celów - połączyć się z inną fundacją. Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mógłby się zmienić cel Fundacji. Decyzję o połączeniu podejmuje Fundator.
  2. Statut Fundacji może być zmieniony z wyłączeniem istotnych zmian celów Fundacji. Zmiana statutu nie wymaga formy aktu notarialnego.
  3. Zmian w statucie Fundacji może dokonać Fundator.
  4. Fundacja podlega likwidacji w razie osiągnięcia celu dla którego została ustanowiona lub w przypadku powstania trwałej przeszkody uniemożliwiającej realizację celów, dla których została powołana w szczególności wobec wyczerpania środków finansowych i majątku Fundacji.
  5. Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Fundator po zasięgnięciu opinii Zarządu i Rady Fundacji.
  6. Majątek Fundacji, pozostały po jej likwidacji przekazany zostanie na rzecz fundacji prowadzącej działalność na rzecz ratowania zwierząt bezdomnych.
  7. Fundacja składa właściwemu ministrowi corocznie do dnia 31 marca sprawozdanie ze swej działalności za rok ubiegły.
  8. Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania przez Sąd Rejestrowy.